Відповіді на найпоширеніші запитання щодо подання повідомлення
- На яких засадах здійснюється діяльність у сфері електронних комунікацій?
Частинами першою та другою статті 16 Закону України «Про електронні комунікації» визначено, що:
Господарська діяльність у сфері електронних комунікацій здійснюється на засадах загальної авторизації, а саме за умови повідомлення НКЕК та включення до Реєстр постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг.
Суб’єкти господарювання, які мають намір здійснювати господарську діяльність як постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг, повинні протягом місяця від початку такої діяльності надіслати до НКЕК повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій (форма повідомлення визначена у додатку 5 до Порядку ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, затвердженому постановою НКЕК від 20.04.2022 № 30, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 травня 2022 року за № 502/37838.
Подальше здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій без подання повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій забороняється.
Реєстр постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг ведеться регуляторним органом (його уповноваженими особами) в електронному вигляді за встановленими ним порядком та формою і оприлюднюється на офіційному веб-сайті НКЕК.
- Чи потрібно подавати повідомлення, якщо інформацію про суб’єкта господарювання було раніше включено до реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій?
Так, потрібно. Адже Закон України «Про електронні комунікації» передбачає, що у разі невідповідності інформації, наявної в реєстрі (тобто раніше поданої до реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій) вимогам статті 16 Закону, суб’єкти господарювання повинні протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом внести відповідні зміни щодо таких відомостей в порядку, визначеному статтею 16.
Відомості про суб’єктів господарювання, інформація про яких була внесена до реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій станом на 31.12.2021 (тобто за попереднім Законом України «Про телекомунікації»), вочевидь, не відповідають переліку набору даних, що мають бути у реєстрі постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг відповідно до статті 16 Закону України «Про електронні комунікації» та відповідно до Порядку ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, затвердженому постановою НКЕК від 20 квітня 2022 року № 30, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 травня 2022 року за № 502/37838.
Таким чином попередні відомості мають бути оновлені, для чого потрібно подати до НКЕК повідомлення за формою, яку містить вищезазначений Порядок.
- Як визначити територію, на якій здійснюється діяльність у сфері електронних комунікацій?
У графі «Територія, на якій здійснюється діяльність у сфері електронних комунікацій» повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій зазначається назва адміністративно-територіальних одиниць та їх код відповідно до КАТОТТГ.
Звертаємо увагу, що територію здійснення діяльності потрібно визначити для кожної послуги (оскільки у деяких випадках суб’єкт господарювання може надавати окремі послуги на різних територіях).
- Як визначити дату початку діяльності?
Пунктом 11 частини третьої статті 16 Закону України «Про електронні комунікації» визначено, що повідомлення, зокрема, має містити інформацію: дата початку діяльності. Будь-яка деталізація цієї інформації відсутня. У зв’язку з цим суб’єкт господарювання має право сам визначати, яку дату він вважає початком діяльності з надання тієї чи іншої послуги.
Водночас, слід враховувати, що частиною другою статті 16 Закону України «Про електронні комунікації» визначено, що суб’єкти господарювання, які мають намір здійснювати господарську діяльність як постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг, повинні протягом місяця від початку такої діяльності надіслати до регуляторного органу повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій.
- Яка послуга в оновленому реєстрі постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг відповідає тій послузі, з якою моя компанія була внесена до попереднього реєстру операторів, провайдерів (до 1 січня 2022 року)?
Закон України «Про електронні комунікації» (набрав чинності 1 січня 2022 року) прийнятий Верховною Радою України з метою імплементації положень Директиви (ЄС) 2018/1972 Європейського парламенту і ради від 11.12.2018 «Про запровадження Європейського кодексу електронних комунікацій», що став основою та підґрунтям Закону. Тож він не наслідує Закон України «Про телекомунікації», на заміну якого він прийнятий.
Таким чином і Орієнтовний перелік видів електронних комунікаційних послуг, затверджений постановою НКЕК від 20.04.2022 № 30, базується саме на Європейському кодексі електронних комунікацій і прямо не пов'язаний з попереднім орієнтовним переліком, затвердженим рішенням НКРЗІ від 17.12.2019 № 610, що втратило чинність. Відтак, порівнювати між собою та ототожнювати послуги з одного та другого переліків – невірно. Постачальник електронних комунікаційних послуг та/або мереж має самостійно визначити, орієнтуючись на запропоновану в Законі та новому Орієнтовному переліку європейську термінологію назв послуг, що саме з них відповідає тим послугам, які він надає.
- Як отримати витяг з Реєстру?
Постачальник електронних комунікаційних мереж та послуг має звернутись до НКЕК відповідним листом. Уповноважені посадові особи НКЕК протягом п’яти робочих днів надсилають витяг в електронній або паперовій формі (за вибором автора звернення) на безоплатній основі на бланку НКЕК.
При зверненні за отриманням витягу потрібно мати на увазі, що за отриманням адміністративної послуги з надання (надсилання) витягу з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг слід звертатися не одночасно зі зверненнями щодо надання інших адміністративних послуг з питань загальної авторизації (внесення відомостей до Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, змін, виправлень тощо), а після того, як такі послуги вже надано.
- Як виключитися з Реєстру?
Відповідно до вимог частини шостої статті 16 Закону у разі припинення діяльності з надання електронних комунікаційних послуг (послуги) кінцевим користувачам суб’єкт господарювання не пізніше ніж за три місяці до припинення такої діяльності повинен надати інформацію про це до регуляторного органу для оприлюднення на електронній регуляторній платформі.
Пунктом 1 частини третьої статті 17 цього Закону визначено, що виключення з реєстру здійснюється уповноваженими регуляторним органом посадовими особами на підставі заяви суб’єкта господарювання, яка повинна бути подана за три місяці до припинення діяльності у сфері електронних комунікацій.
Відповідні форми документів визначено додатком 2 та додатком 3 до Порядку ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, затвердженому постановою НКЕК від 20 квітня 2022 року № 30, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 травня 2022 року за № 502/37838.
- Як виправити помилку в повідомленні, в Реєстрі?
У разі виявлення помилок у раніше поданому повідомленні суб’єкт господарювання зобов’язаний подати виправлені дані не пізніше десяти робочих днів з дня виявлення.
Для цього потрібно подати нове повідомлення, у якому поставити відповідну позначку, що воно подається з метою: виправлення виявленої суб’єктом господарювання помилки у поданому повідомленні.
- Чому (на якій підставі) потрібно надавати ту чи іншу інформацію?
Інформацію, яку має містити повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій, визначено частиною 3 статті 16 Закону України «Про електронні комунікації» та додатком 5 до Порядку ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, затвердженому постановою НКЕК від 20 квітня 2022 року № 30, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 травня 2022 року за № 502/37838. Тож, подання такої інформації є обов’язковим.
- Чи може суб’єкт господарювання, у разі відсутності в Орієнтовному переліку видів електронних комунікаційних послуг, необхідної мережі або послуги надати таку інформацію до НКЕК в довільній формі? Якщо так, то яким чином це записати у формі повідомлення?
Так, можливість подати повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій, у разі відсутності в Орієнтовному переліку видів електронних комунікаційних послуг необхідної мережі чи послуги, передбачена у формі повідомлення. Для таких випадків потрібно обрати з нижче наведених кодів та видів послуг, де є можливість записати відомості у довільній формі:
для постачальників послуг:
AN.S1 «Інша електронна комунікаційна послуга, відсутня у орієнтовному переліку видів електронних комунікаційних послуг»;
для постачальників мереж:
AN.N1 «Інша електронна комунікаційна послуга доступу, відсутня у орієнтовному переліку видів електронних комунікаційних послуг».
При цьому слід мати на увазі, що така можливість передбачена саме для видів електронних комунікаційних мереж чи послуг, які відсутні в Орієнтовному переліку, і не стосується сфер медіа, кібербезпеки, хмарних послуг тощо.